30 Temmuz 2017 Pazar

MUTLULUK MU ? HANİ NEREDE O ?


Geçirdi çaşnigir-i felek ol denlü  vaktin  kim
Neval-i arzu meydana geldi işteha gitti
                                                      Nabi


Yani ,büyük divan şairi  Nabi diyor ki ‘’ çeşnici başı olan felek benim arzu ettiğim ,istediğim yemeği sofraya getirmeyi o kadar geciktirdi ki , sonunda istediğim yemek sofraya geldi ama bende yiyecek iştah kalmadı.’’

Peki bunu ne zaman diyor ? : çok kudretli,çok itibarlı ,çok zengin ama çok yaşlı bir paşanın; çok genç ve güzel eşini görünce …

***

Hayat böyle bir şey  galiba. Bir şeyi çok istiyoruz çok arzuluyoruz ,mutluluğumuzu o(!)na bağlıyoruz  ama istediğimizi elde edince arzumuz sönüyor iştahımız kalmıyor.
Hayatta mutlu olmak neredeyse dünyada en önemli hedef haline geldi.Artık mutluluk çeşitli bilimsel yöntemlerle  ölçülüyor, binlerce kişilik denekler üzerinde araştırmalar yapılıyor ,ülkelerin mutluluk endeksleri belirleniyor, mutluluk çeşitli şekillerde tanımlanıyor da !.Ama acaba mutluluğun ne olduğunu tam olarak biliyor muyuz yoksa haz alma ile mi özdeşleştiriyoruz.?
En basit tanımıyla mutluluk olumlu pozitif duygular hissetmektir.
Bizlerde mutlu olmayı hedefliyoruz    ve sahip olmayı istediğimiz ve isteyeceğimiz bir çok şey bize ödül olarak mutluluğu vaat ediyor.Bana sahip olursan mutlu olacaksın !!


Reklamlar gün boyu televizyonda, internette, otobüs beklediğimiz durakta,çevirdiğimiz dergi yapraklarında ,elimize aldığımız gazete sayfalarında hiç durmadan karşımıza çıkıyor avaz avaz bağırıyor “ bana bak, beni al ,bana sahip ,ol sen buna layıksın ,sen buna değersin,sen böyle olmalısın” .Arka fonda hazla gülen yüzler ,kahkaha atan gençler, koşturan çocuklar,mutlu sofralarda mutlu !, mutlu !  yemek yiyen mutlu aileler !!.Ve altta reklamı yapılan ürün, marka veya  herhangi bir haz nesnesi.
O reklamı yapılan  ürün bilinçaltımıza bir mesaj gönderiyor. ‘’beni alırsan,beni tüketirsen,beni kullanırsan sende arka fonda  görülen kimseler gibi mutlu olacaksın”.
Ve bizlerde mutluluğu sahip olduğumuz değil de, sahip olmayı arzuladığımız yada arzuladığımızı zannettiğimiz ,zannettirildiğimiz ! şeylere bağlıyoruz.         
Ya da  Kendimize hedefler belirliyoruz ,rotalar çiziyoruz o hedefe ulaştığımız zaman mutlu olacağımızı düşünüyoruz.Belirlediğimiz hedefler ,nesneler renkli bir balon gibi tepede göz kırpıyor, tüm albenisiyle el ediyor “tepeleri aş da gel ,bek ben buradayım” diye sesleniyor.Var gücümüzle koşturuyoruz, çabalıyoruz, uğraşıyoruz ve elimizi değdiğimizden kısa bir süre sonra uzaklardan bir başka balon el ediyor veee.. elimizde ki parlak nesne ,patlak bir balona dönüşüyor tüm hevesimiz kaçıyor.Oyuncak mağazasında annesine zorla aldırdığı araba elindeyken bir başka oyuncağı göstererek var gücüyle feryat eden yaramaz bir çocuk gibi ,yönümüzü yeni hedefimize dönüp ,neden benim de yok diye hayıflanmaya başlıyoruz.
Zira araştırmalar gösteriyor ki insan en çok arzu ettiği şeyi  elde ettikten en fazla bir sene sonra aynı mutluluk seviyesine geri dönüyor.Ve yine araştırmalar gösteriyor ki içinde bulunulan şartlar mutluluk seviyesini en fazla  % 10 seviyesinde etkiliyor.
Yani mutluluğu sahip olduğunuz değil de olmayı hedeflediğiniz şeylere bağlarsanız  ömür boyu serap peşinde koşarsınız
Yani aslında mutluluk nesnelerde, hedeflerde değil kafanızda bitiyor.
Yani aslında mutluluk elinizin hemen altında ,avuçlarınızın içinde .Yeter ki görmeyi bilin ,yeter ki farkına varın.Ve görün ki sizin şu anda sahip olduğunuz şeylere ulaşmak için neler vermeye hazır nice insanlar var.
Bunun yolu da durup dinlenmekten, elindekileri gözden geçirmekten , sahip olduklarının değerini fark etmekten geçiyor

Farkına varmaktan !,farkında olmaktan !,farkındalıktan ! geçiyor

38 yorum:

 1. Çok güzeldi, kalemine sağlık :)

  YanıtlayınSil
 2. Teşekkür ederim Emre Bey..Beğenmenize sevindim.

  YanıtlayınSil
 3. Eline sağlık cam güzeli, yazı da, hikaye de çok uyumlu ve güzel. Paşanın genç eşi muhtemelen parası için evlenmiştir:))))mutluluk aslında hiç zor değil. Bir kedinin mırlayarak gözlerimizin içen bakıp 'seni seviyorum' demesi bile mutluluk. Ama dünya o kadar şiddet ve acı dolu bir yer ki, sürekli mutsuzluk içinde mutlu olmaya çalışıyoruz. :(

  YanıtlayınSil
 4. Elimizdekilerin farkına varıp mutlu olduğumuz anları kaçırmamaya özen göstermek, belkide küçük şeylerden dahi mutlu olabilmek en güzeli. Kaleminize sağlık:)

  YanıtlayınSil
 5. Mutluluğun formülü olsaydı bu kapitalist sistem onu da şişeleyip bize satardı 🙃
  Yaşamak Güzel Şey filminden bir söz bu filmi öneririm💟

  YanıtlayınSil
 6. Her şeyi öğrendiğimiz gibi ,her şeye rağmen mutluluğu da öğrenebiliriz diye düşünüyorum Müjde abla

  YanıtlayınSil
 7. "Ebem kuşağı" evet aslında etrafımızda küçük zannettiğimiz ,ama aslında kocaman olan öyle şeylere sahibiz ki, tek eksiğimiz onları farketmek

  YanıtlayınSil
 8. "Gözlerinden Öper" mutluluğun formülü var aslında.Şükür ki şişelenecek bir şey değil de ,hepimiz için ulaşılabilir hala...

  YanıtlayınSil
 9. Mutluluk beklentilerle ters orantılı bence beklentiler azaldıkça mutluluk çoğalıyor...Emeğinize kaleminize sağlık çok güzel anlatmışsınız... Paşayıda kınıyorum:)

  YanıtlayınSil
 10. "Gamze Akcan"haklısınız.Beklentiler ne kadar büyük olursa ,tabi karşılanma ihtimali de o kadar azalıyor.Ama mutlu olmaya yetecek o kadar çok "küçük" şey varki

  YanıtlayınSil
 11. Akşam başımı yastığa koyduğumda vicdanım rahatsa işte bu en büyük mutluluk. Mutluluğu ne geçmişte yad etmeli, ne de gelecekten beklenmeli. Tam nefes aldığımız şu anda mutluluk. Tadını çıkarmak dileği ile en kocaman sevgiler.

  YanıtlayınSil
 12. ayy baksana ben mesela mutsuzluğu hiç anlayamam algılayamam kiii :)

  YanıtlayınSil
 13. "anne mutfak perisi" evet anı yaşamayı öğrenmek, mutluluğu yaşamanın anahtarı.Ne güzel siz işi çözmüşsünüz..

  YanıtlayınSil
 14. "deeptone" ya bu pozitiflik ile mutsuz olsan şaşardım zaten..Mutsuzluk hiç yanına uğramasın inşallah..

  YanıtlayınSil
 15. Her istediğimiz olsaydı o zaman da mutlulugun bi anlamı olmazdı.Her şey ayarında daha iyi.

  YanıtlayınSil
 16. "İpek Ka" istediklerimizle değil ,elimizdekilerle mutlu olmayı bilmek en kolayı aslında

  YanıtlayınSil
 17. Merhaba
  Cam Güzeli, mutluluğu tanımı söyle yapmışsınız mutluluk olumlu pozitif duygular hissetmektir.

  Bize biz yapan duygularımız değil midir ? kainatta var olma nedenlerimizden bir tanesi değil midir ? Sadece bunları biz akıl yolu ile yönelte biliyoruz değil mi ?

  Demem o ki, mutlu olmak, çevremize pozitif enerji yaymak, her zaman her alanda ve her yerde mümkün olmaya biliyor. Çünkü insan duygusal bir varlık yaşamımızda acıda var mutlulukta var, neşede var, hüzünde var.

  Sadece mutluluğa kendimize endekslediğimiz zaman bir başkasının bakış açısına giremeyiz empati yeteneğimizi geliştiremeyiz diye düşünüyorum.

  Bir insan ben hep mutluyum, pozitifim, neşeliyim, konuşkanım, güler yüzlüyüm derse ben de sadece o zaman o kişiye sen iki yüzlüsün derim.

  Kendisini ve çevresindekileri çok güzel kandırabilen bir varlık olarak görürüm.

  Burada dediğiniz gibi Farkına varmaktan !,farkında olmaktan !,farkındalıktan ! geçiyor. Çünkü hayat her zaman güllük gülistanlık değil.
  Sokratesin dediği gibi konuş ki seni görebileyim.
  Bunu yapmasını okuyucularımızdan isterken sizinde ne yaptığınızın önemli olduğunu sakın unutmamak gerekir.

  İstatistiklerin var olduğunu sanırım bütün blog yazarları farkındadır. Nedense tek taraflı yorum bırakmak, iletişim kurmak, okuduklarımız hakkında düşüncelerimizi paylaşmalarını istemeleri doğal karşılanıyor. Ben de bunu anlamış değilim.

  Aslında yorum bırakmadan da kim olduklarını çok güzel anlayabiliyoruz. Mesela ben ilk defa blog sayfanızı ziyaret ettim yazmış olduğunuz konu hakkında düşüncelerimi hür ve özgür bir şekilde etik kurallar çerçevesinde paylaştım.

  Blog sayfanız dan çıkarken de gcf'ye üye olup çıkacağım. Bunu yapmak bir blog yazarı yapan kişiler için çokta zor olmasa gerek. Belki de düşüncelerimi ve yorumlarımı beğenmemiş de olabilirsiniz. Ona da saygı duyarım. Çünkü herkesin beni beğenmesi gerekmiyor. Tıpkı mutluluk gibi.

  En fazla benim blog sayfama giriş yapmazsınız ve benimle iletişim kurmazsınız. Bu benim özgünlüğüme zarar vermez sadece benim mutlu olmama sağlar.

  Çünkü as olan benim blog sayfam değil. Benim ve bizim mutluluğumuzdur.

  Çok fazla yer kapladığım için özür dilerim. Yaşamınızda ve blog sayfanızda başarılar dilerim.
  Saygılarımla.

  YanıtlayınSil
 18. "Abdullah Tığ" Bey hoş geldiniz.Derinlikli yorumunuz için teşekkür ederim.
  Yazımda mutluluk için yapılan tanımlamalardan en yalın olanı tercih ettim.Evet insan bir çok duygusal bileşenlerden oluşan bir varlık."Etkili İletişimin" temelini de duygularını tanımak ve tanımlamak oluşturuyor.Günümüzde üzerinde çokça konuşulan ve önemsenen bir duygu olduğu için mutluluk ile başladım.İlerleyen zamanlarda farklı konulara da temas etmeyi düşünüyorum.
  İstatistik konusu ufak bir espiriydi sadece.Yazılarımızı kimin ya da hangi üyenin okuduğunu ,okuduğu hakkında ne düşündüğünü bilmek ancak yorumlarla mümkün.Ben de bunu önemsediğim için,okuyucularımdan yorum beklediğimi ifade ettim.Bu da bir teklif sadece.
  Vakit ayırıp okuduğunuz ve duygularınızı paylaştığınız için teşekkür ederim.Hayat ve blog yolculuğunuzda başarılar diliyorum.

  YanıtlayınSil
 19. Yazınızı severek okudum, "Mutlu olmayı bize bırakmıyorlar ki; nasıl mutlu olalım" demek geldi içimden.
  Mutluluk dileklerimle hoşça kalın. :)

  YanıtlayınSil
 20. emeğinize sağlıkk :) bu arada keşif etkinliğinden geldim takipteyim, bende beklerim sizi :)

  YanıtlayınSil
 21. Etkinligime katildigin için tesekkür ederim. Her iki blogumla da takipteyim 😊

  YanıtlayınSil
 22. Merhaba Camgüzeli; gelmeye ancak fırsat bulabildim. Camgüzeli en sevdiğim çiçektir, cıvıl cıvıl açar hiç durmadan. Siz de bu ismi seçtiğinize göre camgüzeli sizi etkilemiş.
  Blog tanıtım yazınız çok etkileyici, mecazi anlamda mı? pencere önünde bekleniyor yada gerçekten mi? İçinde yaşlı birini taşımak bazen zor gelir insana....
  Diğer yazılarınızı ilk fırsatta göz atacağım, sizi merak ettim.
  Mutluluğa gelince; insanın elindekilerin değerini bilmesidir bence.
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
 23. Neredesin cam güzel huuu?:))))umarım her şey yolundadır, özledim. Sevgilerimi bıraktım. :)

  YanıtlayınSil
 24. bayram tatilinden yeni döndün blogunu açtıın :)

  YanıtlayınSil
 25. "Halil Gönül" Bey ,bize bırakmayanlara rağmen, değer verdiğimiz şeyleri bizde bırakmayalım derim ben

  YanıtlayınSil
 26. "Mutlu Yaşam" ziyaretiniz sayesinde ben de sizin blogunuzu keşfettim..Sevgiyle kalın...

  YanıtlayınSil
 27. "Derya" etkinlik için ben de teşekkür ederim.Bu sayede bir çok güzel blog tanıdım.Başarılar diliyorum..

  YanıtlayınSil
 28. Sevgili "Türkan" gelmene sevindim.Pencere önünde oturmayı metafor olarak kullandım.Hayatı ve insanları seyrediyorum anlamında.İçimdeki yaşlı teyzeyle de iyiyiz,arkadaşlık ediyor bana :))
  Evet eldekilerin değerini bilmek mutluluğun anahtarı...

  YanıtlayınSil
 29. "Bücürük ve Ben"
  Geldim ,geldim Müjde abla .Ben de sizleri özledim :))
  Bıraktığın yerden de sevgilerini aldım.Ne güzel !! kollarım sevgiyle doldu...

  YanıtlayınSil
 30. Ayy "Deep" ne güzelmiş geldiğimin hemen fark edilmesi.Kocaman sevgilerimi yolluyorum..

  YanıtlayınSil
 31. Yorum bırakan sevgili blogger arkadaşlarım.Bilmem neden,galiba teknik bir sorun.Yanıtla butonum çalışmıyor.O yüzden yorumlarınızın altına değil ,yorum ekle kısmından cevap verebiliyorum.
  Affınızı istirham ederim efendim :))

  YanıtlayınSil
 32. Güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

  YanıtlayınSil
 33. Ne güzel bir yazı olmuş teşekkürler:)

  YanıtlayınSil
 34. Mutluluk kavramı yıllarca süren bir kavram değil.Anlardan oluşuyor mutluluk.Dilerim bu anların sayısını arttırabiliriz :) Sevgilerimle :))

  YanıtlayınSil
 35. "Huzur Mutluluk"
  Teşekkür ederim. Beğenmene sevindim.

  YanıtlayınSil
 36. "Hayat Cıvıltısı"
  Sağolasın .Ben de teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 37. "Daha Mutlu Yaşam"
  Ah evet ,"artık mutluyum,bunda sonra da mutlu olurum" diye bir şey yok maalesef.Devamı için emek vermek gerekiyor..
  Bil mukabele sevgilerimi yolluyorum...

  YanıtlayınSil