29 Ağustos 2018 Çarşamba

CUMBADAN RUMBAYA

YEŞİLÇAM FİLMİ TADINDA BİR ROMAN


          Yeşilçam filmlerinde görmeye aşina olduğumuz ne kadar klişe , rol , replik ,konu varsa hepsi bu romanda var.Yeşilçam’ın siyah beyaz  filmleri kadar sıcak ,bizden ve şirin.
Peyami Safa’nın geçim derdinden dolayı müstear isimle yazdığı romanlarından biri. Üstad  tabiri caizse “ağır ağabeyliğine” halel getirecek hızlı üretim olan, daha piyasa işi romanlarında bu müstear ismi kullanmış ki bu romanlar bile onun kaleminin kuvvetini yeterince gösteriyor.”Selma’nı Gölgesi – Cingöz Recai – Cumbadan Rumbaya “ gibi romanlarında müstear isim kullanan Peyami Safa “ nasılsınız ?”  diye soran arkadaşına” nasıl olalım , Server Bedi’den geçiniyoruz “ diye cevap vermiş.


Romanın ismi iki farklı hayat tarzından geliyor. Cumba geleneksel ve fakir mahallelerdeki ahşap evlerin ikinci katındaki kapalı balkon benzeri bir yapı.Cemile’nin eski hayatını temsil ediyor.Rumba ise o dönemin sosyete salonlarında, balolarda popüler olan bir dans çeşidi.Cemile’nin Tahsin Bey vasıtasıyla geçiş yaptığı  modern hayatı temsil ediyor.Bu iki hayat tarzı, iki farklı figür üzerinden sembolize edilmiş.
Konusuna gelecek olursak;  Karagümrük’te yaşayan Cemile  oturduğu mahalleden nefret etmekte Beyoğlu’nda ki bir apartmanda rahat bir hayat düşlemektedir.Bu hayalini gerçekleştirmek içinse her şeyi  yapmayı ,hatta sigorta parasını almak  ve bir apartmana taşınmak için  oturdukları ahşap evi yakmayı bile göze almaktadır.Bu sıralarda ek gelir için kiraya verdikleri bölüğe taşınan kiracılarının, Edebiyat Fakültesinde okuyan genç oğlu Selim’e sevdalanır.
Selim’in babası borç yüzünden hapse düşünce onlara yardım etmenin çarelerini arar.Yakın zaman önce tanıştığı  zengin ve yaşlı Kayserili tüccar Tahsin Bey’in yardım teklifini kabul eder.Yardımın karşılığında Tahsin Bey’in de bir isteği vardır.Beyoğlu’nda tutup, dayayıp döşediği apartmana Cemile’nin taşınmasını istemektedir.Cemile Selim ile babasına yardım edebilmek için teklifi kabul eder ama Tahsin Bey kesinlikle o dairede oturmayacak sadece gündüzleri gelip gidecektir.Ayrıca annesi Asiye ve dul ablası Şahende ile kucaktaki bebeği Altay  hep beraber oturacaklardır.


Tahsin Bey de şartları kabul eder ve Cemile annesi ve ablasıyla beraber apartmana taşınır.Vee olaylar gelişir.
Cemile’nin  doğup büyüdüğü mahalle hayatı orada yaşayan karakterler tam evlere şenlik. Hatta beraberce gittikleri bir baloya tüm mahallenin çabalarıyla hazırlanıp gitmeleri ,orada yaşadıkları olaylar, altını kirleten Altay’ın bezlerini tüm davetlilerin ortasında değiştirmeleri, salıncak kurup uyutmaları öyle tatlı anlatılıyor ki kahkaha atmamak imkansız.Kenar mahalle kavgaları , kadınların çene yarıştırıp kavga etmeleri çok canlı tasvir edilmiş.
Cemile’nin daha sonra katıldığı cemiyet hayatındaki yaşadıkları, umutları, hüsranları, hayal kırıklıkları ustaca kurgulanan olaylar eşliğinde anlatılıyor.
Yani roman tam bir Yeşilçam klasiği diyebilirim. Hatta kendime göre bir cast bile yaptım.
Cemile= Türkan Şoray ; Karagümrüklü Deli Cemile rolü ,delişmen kenar mahalle kızlarının sultanı Türkan Şoray
Selim=Ediz Hun ;  Beyefendi , naif İstanbul delikanlılarının yaşayan örneği  Ediz Hun.
Tahsin Bey= Vahi Öz ;Köylü kurnazı , zengin tüccar tiplemelerinin unutulmaz ismi Vahi Öz. İnanın kitabı okurken onun” Cemilem”  diyen çatallı sesi hep kulağımdaydı sanki.
Şahende= Ayşen Guruda ;  Evde kalmış kızların prensesi, güzeller güzeli Ayşen Guruda
Asiye = Mualla Sürer ; Çilekeş ve saf anne rolünde Mualla Sürer . Onun mahalleden kankası, akıl hocası, gözü açık , iş bitirici Hafize ise Mürüvvet Sim.
Kitap 400 küsur sayfa ama su gibi akıp gidiyor.Hele bu yaz sıcaklarında evde kapanıp kalanlar ya da çalışmak zorunda olanlar için harika bir refakatçi.
Kitabın TRT tarafından dizisinin yapıldığını da öğrendim. Bakalım bulabilirsem onu da izleyeceğim .Ayrıca castım ne kadar isabetli onu da merak ediyorum. J J J
Bu da Sürpriiz Efendim J J J


23 yorum:

 1. Peyami safadan birçok kitap okudum ancak bu kitabını okumamıştım. Kitap hakkında birhayli bilgi sahibi oldum. Kitap tanıtım yazınız için tesekkürler.

  YanıtlayınSil
 2. Hakikaten tam Türk filmi. Rol dağılımını çok beğendim, Ediz Hun'u çok severim yüzüne bakınca dürüstlük akan biri, adeta 'Bana güvenebilirsin' diyen bir yüzü var herkeste olmaz. Çok güzel anlatmışsın, okurken gözümün önüne geldi. Eline sağlık kağıt salıncak'cığım.
  Sevgiler:)

  YanıtlayınSil
 3. "Kitaplara Kaçanlar"
  Evet Peyami Safa zaten bu eserini Server Bedii müstearıyla yayınlamış.Ve üzerinde çok konuşulan eserlerinden biri de değil.Ben sevdim...

  YanıtlayınSil
 4. "bücürükveben"
  Okurken ben de karakterleri yazdığım sanatçılar canlandırıyormuş gibi hissettim.Evet Müjde Abla Ediz Hun en beyefendi sanatçılarımızdan biri :))

  YanıtlayınSil
 5. Dediğiniz gibi aynı Yeşilçam filmi gibiymiş. Zaten gözüme sahneler de geldi okurken! :)

  YanıtlayınSil
 6. Hiç Peyami Safa'dan okumadım, ama bu tam eski Türk Filmlerindeki gibi:) ayrıca Castı çok beğendim bence olmuş:) Elinize sağlık.

  YanıtlayınSil
 7. heeey okuycam bunu taam. peyami safa çok seviyom okuyom sırayla kitaplarınııı :)

  YanıtlayınSil
 8. Güzel bir cast hazırlamışsın :) Gülümsettin beni :)

  YanıtlayınSil
 9. Ay merak ettim not ediyorum

  YanıtlayınSil
 10. "Recep Hilmi Tufan"
  Tam bir Yeşilçam klasiği...Yok,yok...

  YanıtlayınSil
 11. "Gül Akça"
  Peyami Safa okunası bir yazar.Ayy teşekkür ederim.Castı ben de çok severek yaptım :))

  YanıtlayınSil
 12. "deeptone"
  Hemen okuu...Yalnızız'ı da okudun muu ? :))

  YanıtlayınSil
 13. "Daha Mutlu Yaşam"
  Evet eski günler kadar neşeli bir cast oldu :))

  YanıtlayınSil
 14. "SevKoz"
  Peyami Safa'nın diğer kitaplarını da ekle listeye :))

  YanıtlayınSil
 15. kitabı anlatımınız bir yana kitabın karakterleri için çıkardığınız harika yeşilçam kadrosu çok hoşuma gitti. blogunuzla tanışmak için çok güzel bir yazıydı :)

  YanıtlayınSil
 16. "adamkarga"
  Teşekkür ederim.Yeşilçam emektarları,girdikleri yemeğe tat katan birer baharat gibiler .Baksanıza bu yazıyı bile güzelleştirdiler :))

  YanıtlayınSil
 17. Zeki Müren,ne iyi geldi sesini duymak

  YanıtlayınSil
 18. "Madame Savon"
  Billur gibi bir ses değil mi ?

  YanıtlayınSil
 19. "cem kazan"
  Eh tabi oyuncular Yeşilçam emektarları olunca başarı kaçınılmaz :)

  YanıtlayınSil
 20. Merhabalar,

  Peyami Safa’nın “Cumbadan Rumbaya” romanından altını çizdiğim 20 muhteşem alıntıyı izniniz olursa ben de sizinle paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/peyami-safa-cumbadan-rumbaya-romanindan-altini-cizdigim-20-etkileyici-alinti/

  Güzel okumalar dilerim,
  edebiyatla ve sağlıcakla kalın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldin Ebru.Alıntılarını okudum, güzel ayrıntılar yakalamışsın :))

   Sil