9 Şubat 2018 Cuma

BEN KİMİM ? Kişinin Kendini Analiz Etmesi

JOHARİ PENCERESİ 2


Dünyaya geldiğimizden beri 7/24  bizimle olan kendimizi ne kadar tanıyoruz acaba ?
Aslında bu soruya cevap vermek zannettiğimiz kadar kolay olmayabilir.
Fiziksel görünüşümüzü öğrenmek için aynaya bakarak “Gözlerim kahverengi,saçlarım siyah,yüzüm yuvarlak ,omuzlarım geniş “ vb şekillerde kendimizi tanımlayabiliriz.Kişiliğimizi öğrenmek için de kendimize ayna tutmamız gerekir.
Peki bunu nasıl yaparız ?
Johari Penceresi kişinin kendini tanıması ve farkındalığını arttırması için önemli bir formüldür.
Kendini tanımak için ,tüm dikkatini kendine yöneltmek, emek verip ,efor sarf etmek gerekir.Böylece insan kendisi ile ilgili bilgiler edinir.Bu bilgilerin analiz edilmesi ile kişi kendi kişiliği hakkında fikir sahibi olur.

x
èKendi kendine sorular sormak
Öncelikli adım kişinin kendine sorular sorarak  tarafsız bir şekilde görmeye çalışmasıdır .
Ben kimim ?
Değerlerim ve değer yargılarım hangileridir ?
Amaç ve motivasyonlarım nelerdir?
Hedeflerim ve hedefe ulaşma  yöntemlerim  nasıldır ?
Kişisel avantajlarım ve dezavantajlarım nelerdir?
Bu ve buna benzer sorulara verilecek cevapların, kendimizi kandırmadan verilmesi gerekir.Cevaplar her zaman olumlu olmayabilir.Olumsuz yönleri görebilmek tarafsız bakabildiğimizin göstergesidir.Burada mazeret bulmadan eksik ve yanlış yönlerimizi tanımlayabilmek kişisel gelişimimiz adına önemlidir.

èDuygularını tanımlamak
Kişiniz duygularını tanımlayabilmesi için rahatsız ve mutsuz anlarında nasıl hissettiğini (kızgın, üzüntülü ,utanmış vb) belirlemesi gerekir.Burada savunmacı bir tavır takınmadan şartları ve şahısları suçlamadan hangi duyguları yaşadığını tanımlamalıdır.

è.Diğer kişilerin verdikleri ipuçlarını incelemek
Kişinin kendinin, farklı kişilerin gözünden nasıl göründüğünü bilmesi objektif bir yol gösterici olabilir.Kişiler karşılıklı iletişimde bir çok gözlemlerini paylaşırlar.Kişinin başkalarının kendisi hakkındaki gözlemlerini öğrenmek için radarlarını açması gerekir.Eğer bir çok kişi aynı şeyleri söylüyorsa bu görüşler dikkate alınmalı, olumsuz olanlar belirlenerek çözüm bulmaya çalışmalıdır.
Mesela bir çok insan aşırı mükemmeliyetçi olduğumuzu yada kişisel ilişkilerimizde agresif olduğumuzu belirtiyorsa kimseyi suçlamadan davranışlarımızı incelemekte fayda vardır.Ya da çok hızlı konuştuğumuzu ,veya hımm şey ,gerçekten, hani  gibi dolgu kelimeleri kullandığımızı ve bunun  farkında olmadığımızı söylüyorsa bunlar dikkate alınmalıdır.Bu tür eksik ve yanlışlara odaklanmak ilişkilerimizi geliştirmek için de olumlu katkı sağlar.


èGeribildirim almak
Kişilerarası iletişimde bulunduğumuz insanlardan farklı durumlarda davranışlarımızın nasıl olduğunu sormak gerekir.Bu konuda yapılan değerlendirmeleri ve ima edilenleri savunucu davranmadan dinlemeli ve net bir şekilde tanımlamalıdır.Kendimizi tanımada başkalarının tuttuğu ayna oldukça önemlidir.Bu aynaları görmezden gelmek kişisel gelişimimiz ve iletişimimiz adına büyük kayıplar yaşamamıza yol açabilir.


èKendi hakkında bilgi aramak
Kişinin kör bölgesini geliştirebilmesi için kendisi  hakkında bilgi edinme adına  çabalaması ,emek vermesi gerekir.Kişiliğini takdir ettiği değer verdiği kişilere “beni bana anlatır mısın ?”  “Senin gözünden nasıl görünüyorum ?” diye soru sormak çok ta alışkın olduğumuz davranışlar değildir.Ama bunu yapabilmek kör bölgemizdeki olumsuz yönlerimizi düzeltme  ,olumlu yönlerimizi geliştirme imkanı sağlar.

èFarklı yönlerini bulmak
Hayat ta farklı sosyal statülerimiz,farklı rollerimiz vardır.Evlatlık yönümüz,öğrencilik yönümüz,ebeveynlik yönümüz ,çalışan yönümüz gibi.Bu farklı roller farklı sorumluluklar getirir.Her bir rolümüzü aynı başarıyla yönetemeyebiliriz. İş hayatında başarılı ve hırslı bir yönetici ,ebeveynlik ya da evlilikte aynı derecede başarılı olamayabilir.Burada kendimiz hakkında farklı değerlendirmeler duyabiliriz.Ailemiz bir yönümüzü,iş arkadaşlarımız başka bir yönümüzü ,komşularımız farklı bir yönümüzü ortaya koyunca bir çok farklı kişiymiş gibi bir izlenim oluşabilir. Ama aslında biz bunların hepsiyizdir.Önemli olan tüm bu yönlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak, bunları ortak bir nokta etrafında birleştirerek , bunlar arasında koordinasyon sağlama becerilerini geliştirmektir.


22 yorum:

 1. İlk kez duydum, çok iyiymiş, keşke bunu bizi yöneten ismi lazım değil birisi hata birileri de yapsa. Ama sorulara objektif cevap da vermez onlar:)))Emeğine sağlık arkadaşım. :)

  YanıtlayınSil
 2. faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorum, emeğinize sağlık

  YanıtlayınSil
 3. "bücürükveben"
  Teşekkür ederim Müjde abla.Aslında bu tarz testler vaya yöntemler başkalarını tanımaktan çok kendimizi tanımak için gerekli ve önemli.

  YanıtlayınSil
 4. "Elena"
  Teşekkür ederim.Kendimizle tanışmak keyifli oluyor aslında :))

  YanıtlayınSil
 5. Kendimize yönelttiğimiz sorulara doğru ve dürüst cevaplar verebiliyorsak zaten kendimizi tanıyoruz, demek değil midir?

  YanıtlayınSil
 6. "Beytullah Poyraz"
  Hoş geldiniz Beytullah Bey.Kendine sorular sormak bir adım sadece.Dürüstçe verebildiğimiz cevapların analiz edilmesi ve bütüncül bir bakış açısı ile değerlendirilmesi gerekiyor.Yani kendimizi tanımak o kadar kolay değil.
  Kişisel yolculuğumuzda kendimizi keşfetmek uzun soluklu ve sürprizlerle dolu bir süreç.

  YanıtlayınSil
 7. mindhunter, true detective, mentalist, bron/broen, forbrydelsen izledin miiii :) komedilere gelinceeee, will and grace, orange is the new black, scrubs, coupling, shameless, modern family, bir dene bunları bakalım :)

  YanıtlayınSil
 8. Çok güzel bir konuda, faydalı bir yazı olmuş. Johari Penceresi farkındalığı artırabilecek bir şey :)

  YanıtlayınSil
 9. heey büssürü diziler yazdım sana burada aldım de mi yorumumuuu :)

  YanıtlayınSil
 10. "deepton"
  Ayy kusura bakma deep :( Unutmuşum cevap vermeyi.
  Aldım aldım önerilerini :))Çok teşekkür ederim :)) Bir çoğu bildiğim diziler ,ama bir ikisine bakmamıştım.Onlara bir bakarım

  YanıtlayınSil
 11. "Arif öztürk"
  Teşekkür ederim.Evet farkındalık sağlamak önemli bir adım :))

  YanıtlayınSil
 12. Eşim bana cadı diyo ama bence değilim. Çünkü ben bir de karşımdakinin insanları ne kadar tanıyabildiğine bakarım. Yani doğruluk tespitini doğru insanla yaparım ki bence esim benim neye kizdigimi, neye cok sevinecegimi bilmior 😂 ama ben onun cigerini biliyorum. Haha. Kendimi de cok iyi analiz ederim bak. Öf ama cok övdüm galiba kendimi. Dur sildim var say hepsini basa dönüyorum.

  Eline saglik cok güzel bir kisisel gelisim yazisi olmus 😁💕

  YanıtlayınSil
 13. Merhaba, yazınız için teşekkürler. Blog yazarlarının buluşma ve sosyal paylaşım noktasına sizleri de bekleriz. Böylelikle içeriklerinizi bloggerlara tanıtabilir ve diğer bloggerlar ile kolaylıkla irtibat kurabilirsiniz.

  YanıtlayınSil
 14. Heee anladım şimdi. Soruyu kendimize sorcaz. Ben de diyorum niye...

  YanıtlayınSil
 15. "ANNESİNİN PRENSESi"
  Hah ha ...Teşekkür ederim.İstersen eşini de kırmayalım.Sana "analiz cadısı" diyelim. Blogger huy analizlerim süper ,on numara beş yıldız.:))

  YanıtlayınSil
 16. "Syrakusa Belafonte"
  Eh geç olsun da güç olmasın...

  YanıtlayınSil
 17. "deeptone"
  Hoş bulduuk.Kara batak gibiyim demi ? Ama anlatacağım sebebini :))

  YanıtlayınSil
 18. 101.takipçinizim artıka🤣🤣

  YanıtlayınSil
 19. Hoş geldiniz ,sefalar getirdiniiz. Müşerref oldum efendiim :))

  YanıtlayınSil
 20. Kendimize karşı pek de dürüst olmuyoruz herhalde :) Çünkü biz hep en iyiyiz en dürüstüz ve en doğruyuz :) Etrafımızdakileri yargıamadan önce kendimizi doğru düzgün bir tanısak her şey daha güzel olacak galiba.

  YanıtlayınSil
 21. "sihirli inciler gldmt"
  Haklısınız...Etrafı yargılamaktan kendimizi fark edemiyoruz,tanıyamıyoruz :))

  YanıtlayınSil