8 Ocak 2018 Pazartesi

BURALARI KOMPLE (!) TEORİYa kanka biliyon mu,tüm dünyayı illümünati diye bi örgüt yönetiyomuş.Sembolü de  gözmüş.Her yerde gözüm üstünüzde anlamına geliyomuş…
Biliyom ,hani avuç içindeki kocaman tek göz.Ama o el Fadimana eli değil mi ?
Öyle zaten, onunla da Müslümanlara diyomuş ki, hepiniz benim avucumdasınız.
Ya bi de piramit var.Te  Fravunlar zamanından beri sizi biz yönetiyoz diyomuş , o piramitlede.
***
Ya kardo duydun  mu? Bu Ameriga da bi gavur aile varmış.Roşildler diye bütün  dolarları onlar basıyolarmış, Doların üstünde de ,11 Eylül’de  Gökdelenlere uçakların çarpmasının resmi varmış.Böyle sekize katlayıp, ayın ondördünde tersinden ayışığına bakınca görünüyomuş.
Biliyom biliyom, o ailenin en başıda yaşlanıp ölmemek için, gençlerin kanını kendi kanıyla değiştiriyormuş.Hem de canlı canlı.
***
Bu Amerkalıların bi silahı varmış.Tüm tabiat olaylarını kontrol ediyolarmış, sel ,yağmur,tusunami falan yaptırabiliyorlarmış
Tabi biliyom, hatta Clinton gelip, Erkan bebeğe burnunu sıktırsın da algı yapsın diye, Gölcük depremini de onlar yapmış.
*** 
Alman Naziler altınlarını Libya’da çöle gömmüşler.Kaddafi tam bulmuş çıkaracakken onu devirmiş küresel güçler.Altınları da almışlar….
***
Ve daha niceleri …Son zamanlarda komplo teorilerine pek bir merak saldık.Sadece biz de değil Tüm dünyada bu şekilde teoriler,şehir efsaneleri dolaşıyor.Bunların ne kadarı doğru ,ne kadarı yanlış bilmiyorum.Aslında gerçek olmaları da ihtimal dahilinde.
Sonuçta paranoyak olmak, takip edilmediğin anlamına gelmez.

Bunları bilmiş olmamızın bize ne katkısı var, onu düşünürken ,aslında bize bayağı bir katkısının olduğunu gördüm.Beyin cimnastiği oluyor en azından.Bir olay oluyor, beyinler 1000 beygir kuvvetinde motor gibi çalışmaya başlıyor.Dış mihraklar,üst akıl,emperyal güçler bu işin neresinde ? Bulmaca çözmek kadar zevkli .Kesin alzheimeri falan da önlüyordur.
                Bu arada bu komplo teorilerinin ne kadar fonksiyonel olduklarını da  fark ettim.
 Hem bu teorilere konu olan gelişmiş devletler, hem de bu komplolara muhatap olan gelişmekte olan ülkeler açısından gayet kullanışlı.Her işe yarayan İsveç çakısı gibi mübarek. Aynen ilkel toplulukların açıklayamadıkları tabiat olayları ve fizik kanunlarını , doğaüstü ve  fizikötesi  güçlere izafe etmeleri gibi.Hani mitolojideki Tanrı Zeus’un etrafındaki çeşit çeşit tanrılar gibi.Anlayamadığın sosyal ve ekonomik olaylara bir komplo teorisi uyarla  tamamdır.Uygun birisini  bulamazsan da uydur geç,Hem de havan olur…
Kavgaya hazırlanan iki delikanlıyı düşünün omuzlarını kaldırıp ,nasılda kabarırlar.Ya da ellerini bellerine koymuş iki kadın, beden dilleriyle kavga etmek üzere olduklarını belli ederler.Bu tabiatta kavga edecek hayvanların yaptığının, insan versiyonu olan “alan genişletme” hareketidir.Devletlerde aynı insanlar gibi hasımlarını korkutmak için daha büyük ,daha güçlü görünmeye çalışırlar.Caydırıcı güçtür etkili olan.Soğuk savaş dönemindeki “çeyiz seren yeni gelinler “ gibi,  tüm silahlarını milli  bayram kutlama bahanesiyle sergileyen devletler , dosta güven, düşmana korku salmak amacıyla bu geçit törenlerini yapardı.
Ama soğuk savaş bitti artık farklı mücadele yöntemleri söz konusu.Psikolojik yöntemler, algı operasyonları kullanılıyor.Hah tam da o halkımızın dediği gibi.Ama onların zannettiği şekilde değil.
Bu “üst akıl,küresel güçler,algı operasyonları,toplum mühendisliği ,” aslında en çok komplolarından sakınmak gerektiğini düşündüğümüz ülkelerin işine yarıyor.Gelişmiş ülkelerin diğer ülkelere verdiği “gözüm üstünüzde ,ne yapsanız biliyorum”  mesajıyla ve abartılı güç gösterisiyle sinsi bir yıldırma  taktiğine dönüşüyor.Kulaktan kulağa yayılırken viral reklam haline geliyor, sonrasında gelişmekte olan ülke insanları için ,etraflarında onları kuşatan görünmeyen cam bir duvar inşa ediyor. Kendileri de var olduklarından daha güçlü,daha akıllı adeta yenilemez  mitolojik,fantastik bir güce dönüşüyorlar.
Bu algı “Her taraftan kuşatıldık zaten ,biz ne yapsak haberleri var,zaten bizim gelişmemize ,ilerlememize izin vermezler ,ne yapsak engel olacaklar “şeklinde psikolojik bir baskıya dönüşüp çalışma başarma  şevklerini kırıyor.
***
Gelişmekte olan ülkeler açısından ise bireysel olarak daha da  kullanışı.Her türlü tembellikte,başarısızlıkta bahanen hazır.”Biz neler ,neler  yaparız da küresel güçler engelliyo”. Hoca bana taktı diyen tembel öğrencinin büyümüş versiyonu..
Duyu organların neler desen sayamayacak adamın algı yönetiminden bahsetmesi, vücudundaki sistemleri anlat desen öylece bakacak bakkal amcanın küresel sistemleri anlatması ,komşu esnafla geçinemeyen  kahveci emminin dış politikada diplomasi dersi vermesi ,onlar açısından ne kadar tatmin edici düşünsenize.
Alemin kerli ferli uzmanlarının kurduğu tuzakları fark edip, büyük resmi görmesi ne kadar da havalı. Vay be…
Ne gerek var onca bilim insanına kürsülere kitaplara,üniversitelere.
Bak teknik üniversiteler bir yere kadar gerekli.Bina falan yapıyorlar.Cep telefonlarını ,uçakları üretemeseler de tamir ediyorlar.Tıp da gerekli.Hasta olsak nereye gidelim…
Ama dünyanın en gereksiz insanları sosyal bilimciler.İşleri güçleri laf.Hadi siz de kurun bi koplo da görelim boyunuzun ölçüsünün.Ha ! bide sanatçılar…Dizi oyuncuları,fantezi ve pop şarkıcıları falan değil ama ! Ressamlar,tiyatrocular,klasik müzik icracıları ,sinemacılar ,yazarlar falan.
Sen anca oku , ama bakkal emminin gördüğü büyük resmi göreme, peeh ! Senin okuduğunun, o kitabını yazar, hayat üniversitesinde.
Hele gel bi, kahvede okeye dön,nasılda aydınlanıyorsun,algıların,çakraların falan açılıyor.
Son sözüm küresel güçlere ,dış mihraklara ,derin yapılara.Ve burada istihdam edilen uzmanlara .Ayıptır günahtır.Devletleriniz size o kadar para döküyo,masraf yapıyo.Şunun şurasında kuracağınız  bir komplo.Onu da yüzünüze gözünüze bulaştırıyorsunuz.Bu kadar çabuk çözülen komplo planı mı olur ya !
Ya da boş verin ,boşuna uğraşmayın, benim kahvedeki Memed emmim  yemiyo bunları…


16 yorum:

 1. Sorma valla aynen öyle oldu. Komplo teorilerini bırakıp gerçekte ne olduğuna, an itibarıyla ne olduğuna ve 15 yıl önce nasıldık, 15 yıl sonra nasılıza bakalım. Bu daha net, açık ve anlaşılır.

  Örnek veriyorum 15 yıl önce Türkiye'de 4 milyon Suriyeli yoktu şimdi var. IŞİD li yoktu şimdi var gibi....ne komplo, ne momplo:) saf, pür gerçek.:))

  Eline sağlık:)

  YanıtlayınSil
 2. Haha :) Ne kadar güzel ve eğlenceli bir yazı olmuş buu... Elinize, emeğinize sağlık. Bir nebze de olsa haklılar, küresel güçlerin bir eli var Doğu coğrafyasında ve özellikle ülkemizde; ama bu demek değil ki elimiz kolumuz bağlı beklemeliyiz. Asıl en çok biz çalışmalıyız, biz üretmeliyiz ve biz atılım yapmalıyız ki önce kendi cahilliğimizi yenip ardından da dünyaya meydan okuyalım diye.

  YanıtlayınSil
 3. ayyyyy bunların piri bizim michael skofield ya blogçu, oku ama o kadar ilginç ki, aslında kendisi medyada ünlü bir araştırmacı kız ama bilmiyoz kim olduğunu ya da bilen biliyodur da biz bilmiyoz, ama oku valla şaşakalırsın, bu işlerin içyüzünü en iyi o biliyor.

  YanıtlayınSil
 4. Bazi komplolarin farkinda olanlar var da onlari takan yok 😉

  YanıtlayınSil
 5. Senin bu yazından sonra bizim kahvede okuyacağım üniversiteyi :))

  YanıtlayınSil
 6. Ne komplolar var böyle:) Kaleminize sağlık güzel bir yazı olmuş...

  YanıtlayınSil
 7. "Bücürükveben"
  Komplo teorilerine inanmak daha kolay ama Müjde Abla😉😊

  YanıtlayınSil
 8. "Mücahit Doğan"
  Eh birazcık gülmekte hakkımız yani,bu kadar ciddiye alan varken 😊
  Elbetteki olabilir,ama dediğiniz gibi bu bize mazeret olmamalı 😊

  YanıtlayınSil
 9. "Deeptone"
  Hah ha ha,ilahi deep.Prison Break izlemedim hiç.Öyle olunca da karakterleri bilmiyordum.😂 Ciddi ciddi araştırmaya kalktım ,bizim Skofieldi 😂😂

  YanıtlayınSil
 10. "Derya"
  Kaçar mı bizden.Tabiki de farkederiz 😉😆

  YanıtlayınSil
 11. "Sinan Acar"
  Valla isabet olur.Ne gerek var onca masrafa.Hatta müdavim amcalar doktora bile yaptırırlar sana 😆😂

  YanıtlayınSil
 12. http://michaelsikkofield.blogspot.com.tr/

  baaak işte yaaaa çok ilginç okuuuu hepsiniiii :)

  YanıtlayınSil
 13. "Ebemkuşağı"
  Ah ne komplolar ne Komplolar.Birazcık incelemeye kalktım, aklım şaştı 😨😆😂teşekkür ederim,beğenmene sevindim 😊

  YanıtlayınSil
 14. "Deeptone"
  Hımm durum ciddi 😒 tamam hemen okuyorum😒😒

  YanıtlayınSil
 15. "deeptone"
  Help me !!! deep...Dantel&Domestik tarafından rehin alındım .Detaylar haftaya :))

  YanıtlayınSil