15 Ekim 2018 Pazartesi

EVDE SIKI YÖNETİM İLANI


Bacılar Meclisi Müzakerede

Evet efendim bizde korkulan oldu.Entel Bacı,  Bacılar Meclisi yönetimine el koydu.Sıkıyönetim ilan edildi…
Malum ,daha önce Dantel&Domestik Bacılar, Dantel Devrimi gerçekleştirmişlerdi.Karşı cevap gecikmedi…
Dantel&Domestik bacılar şaşkın, lakin yapabilecekleri bir şey yok gibi görünüyor.Mecburen ortama ayak uyduracaklar.
Entel Bacı ilk iş Dantelin el işlerine el koydu.”Bu sıcaklarda örgü mü yapılırmış, kaldır şu yayıntıları “diye şarlayınca Dantel” ama bunlar koton , örerken elleri terletmez” diyecek oldu ama Entel ellerini beline koyup gözlerini öyle bir  devirdi ki ,zavallı Dantel cümlenin sonunu yutmak zorunda kaldı.Mecburen şişleri, yünleri, tığları sepetine doldurup vitrinin üzerine kaldırdı.Ona da Domestik cırladı “onlar oraya konur mu hiç, sende estetik kaygısı denen şey yok mu ? “ deyince mecburen toplayıp çekmeceye doldurdu.
Domestiğin cırlamasını duyan Entel elleri belinde ona dönüp “dur bakalım sıra sende ,sen bi konuşma şimdilik “diye azarlayınca susmak zorunda kaldı.

Aylık bütçeyi eline alan Entel, kalemleri tek tek gözden geçirip ültimatom verdi”masraflar azaltılacak.En başta waffle artık yok çileğin kilosu kaç para ? sokaktan mı topluyoz bunları ? “ diye üstünü çizdi.Sarma zaman israfı,çiğdem çerez hem pahalı hem yağ oranı yüksek,cips gazoz artık yok,içli köfte mi ayy sen köylü müsün içli köfte yapıyorsun?  hem ne bu böyle, yiyin yiyin oturun. Olacak iş mi ,artık düzen ve disiplin olacak bu evde…”
Dantel & Domestik  korkularında pusup kaldılar.Entel bir de Dantel & Domestik ‘in yaptıkları işleri alıp performans değerlendirmesi yapmaya kalkmasın mı?
-Bak bu kazak için bir ay harcadın.Günde iki saatten ayda 60 saat eder.Saatini asgari ücretten hesaplasak  6x50  :60  = 390 yapar. Bir de buna yün parasını ekle.Sen bu fiyata 4 kazak alırsın.Bundan sonra örgü yok efendim.”Ama hediye,el örgüsünün değeri” falan diye gevelemeye çalışan Dantele yüz vermedi tabi.

Sıra Domestik’e geldi.
-Bak sarma ve içli köfte için harcadığın vakte yazık.Tüm gün uğraşıyorsun yarım saatte yenip bitiyor.Ne bu içli köfte bulgur ve et değil mi ? Yap bir bulgur pilavı , yanına da kıyma kavur  bitti gitti.Sarma yaprakları pirince tat versin diyorsan da, pilav tenceresinin altına üstüne bağ yapraklarını diz.Pişerken tadı geçer zaten.
Entelin bu değerlendirmelerine şaşkınlıktan gözleri büyüyerek bakan Dantel & Domestik lal kesildiler.Ağızlarından tek kelime çıkamadı.
Tabi iş bunlarla kalmadı.İzlenen film ve diziler ile okunan kitapların listesini eline alan Entel tek tek hesap sordu.Efendim vakit geçirmek için film dizi izlemek olur muymuş hiç ? Değerli zamanı böyle harcamak ne büyük israfmış falan filan. Duyan da zannedecek ki tasarruf edilen zamanda, Entel Uzay bilimlerinde çığır açacak, kuramcılar arasında otorite olacak.

                                     Bu yaza yetişmedi ama olsun.Gelecek yaza çanta hazır


Asıl sorun Kezban’la patladı.En az 7-8 saat uyumadan afyonu patlamayan Kezban’ın başına gece demeden gündüz demeden 3 saatte bir “of of ne olacak bu insanlığın hali” diye dürtüp uyandırmasa fazla sorun olmayacaktı.Uykudan vakitli vakitsiz uyandırılan Kezban bir de “uykun kaçtıysa al kitap oku” diye burnuna tableti dayayan  Entelin yüzsüzlüğüne dayanamayıp patladı.(Laf aramızda aslında Kezban’ı uykudan uyandıran Entel değil sıcaklardı ama herkes Entele bilendiği için, onun uyandırdığını zannetti.)


En sonunda Kezban eteğini toplayıp ellerini beline koyup ,Şahika Koçarslanlı gibi bir “ ayyhh ne bu be”çekti ki ortalık inledi.
Salon hamfendisi çizgisinden çıkan Kezban devam etti.
-Yetti bea .Hepiniz burda berabersiniz.Bir o devrim, bir bu sıkı yönetim noluyoz böyle. Adam gibi beraber yaşamanın çaresini bulun.Bulmazsanız benden günah gider diye yeri göğü inletti. (Sanki bir şey yapabilecek.Ancak Nasreddin Hoca gibi eski kilimden heybe yapar) Ama tehdit ekili oldu.
Bacılar meclisi koalisyon görüşmelerine başladı.
Dantel;
-Bak el işinin değerini, saatlik performans düzeyine indirmek abes bi kere.Artık endüstriyel üretimlerden insanlar sıkıldı.Kendilerini ifade edecek tasarım ürünlerine rağbet var.Dünyada yükselen trend katma değeri yüksen ürünler üretmekte..Aynı zamanda sevdiklerin için üretim yapmak sevgiyi göstermenin en etkili yollarından biri. Modern bireyin en büyük açmazlarından biri de yabancılaşma.Sanal üretimler yapan ya da üretim zincirinin sadece bir parçasına dahil olduğu için üretmenin hazzını yaşayamayan modern bireyde   değersizlik hissi oluşuyor.Boşuna mı sanal sosyal medyada insanlar ben değerliyim diye kendini göstermeye çalışıyor. Bla bla .Dantele hayret ettik. Demekki Enteli dinlemez görünürken ,okuduklarından o da bir şeyler kapmış.Bir de konuyu alıpda sosyal medya paylaşımlarına bağlaması yok mu, Entel’in bile ağzı açık kaldı.

Domestik;
Önce sağlıklı beslenmeden girdi konuya. Bak gıdaların raf ömrünü uzatmak için konulan katkı maddelerinin ne gibi sağlık sorunlarına yol açtığını biliyor musun sen ? Evde mis gibi katkısız yemek yapıyoruz da ,gene de yaranamıyoruz.Hem artık evde yapılan sağlıklı yemeklerin değerini dünya anladı da, sadece değişik kültürlerin yemeklerini yemek için insanlar kıtalar arası seyahat ediyor. Haspamın dediğine bak.Yaprakları tencerenin dibine serecek mişim. Kültürel aktarım bu.Kaç yüz yıllardır  kaç medeniyetten kadının katkısı var bu kültüre,ne diyosun sen ? Bütçeye de katkıda bulunuyorum üstelik.Bir de bana tasarruf diye geliyor hamfendi…
Bunlar bıd bıd laf yetiştimeye çaılışırken Kezban yine parladı.”Susun ya, ona mazeret bulmak zorunda mıyız ? Canımız istiyo yapıyoz. Kim ne karışır.Ben onun keyfine göre mi davrancam ille de “…

                                                                                                                                                           Bu zaman gençlerine ne hediye istersin dersen olacağı bu

Efendim müzakereler devam ediyor ama yine de bazı gelişmeler oldu.Dantel mesela, bayağı amigurimi    yaptı.Ördüğü çanta yaza yetişmedi ama sağlık olsun bir daha yaz başına hazır oldu hiç olmazsa.Bol bol hediye biriktirdi.Bebekler arabalar uçaklar hayvanlar falan .Hatta kuru kafa bile yaptı.

Domestik kışlık üretimi için kolları sıvadı.Çeşit çeşit reçeller yaptı.Karadut,kayısı,çilek,mürdüm eriği,vişne reçelleri ile kalpleri fethetti. Acı soslar ,tarhanalar yaptı.Domates ve menemen için kullanılan kavanozlarla, cam sanayimize can verdi.Yani o derece. Salça da bu sene ondan.Gerçi Waffle ,pasta,kurabiye için fazla zamanı olmadı ama bi içli köfte ile aşureye zaman buldu.


Entel bu zaman boyunca fazla sesini çıkarmadan Domestik’e yardım etti.Sonuçta bütçeye katkı oluyor.Domates doğrarken, Black Mirror yanında Last Man on Earth seyretmelerine sesini çıkarmadı.Çağdaş Sosyoloji Kuramları ile Virginia Woolf arasına  Cumbadan Rumbaya sıkıştırmalarını görmezden geldi.Hatta onlarla beraber İstanbul’lu Gelin bile izledi.
Hasılı kelam, mutabakat tam sağlandı sayılmaz ama görüşmeler sürüyor efendim…


Not :İlk önce okuttuğum zat-ı muhterem "Bir şizofrenin not defteri" dedi yazıma. 💀 Lakin ben Modern kadının varoluş sancıları  (!) demeyi tercih ediyorum  😉

24 yorum:

 1. Artık herkes neyin nasıl yapabileceğini kolayca öğrenebiliyor, fakat kimsenin zamanı yok maalesef...acele yaşıyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "GAMZE AKCAN"
   Evet Yeterki insanın gönlü olsun .Ne yapmak istersen internette anlatılıyor.Ama dediğiniz gibi,maalesef insanlarda zaman yok :))

   Sil
 2. Aaaa....Japon kızlara bayıldımmm, soslar, tarhanalara da eline sağlık cam güzeli'm meğer sen 10 parmağında 10 marifet, maşallah diyorum en kocamanından. Afiyetle tüket:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "bücürükveben"
   Ayy demi ben de bayılıyorum onlara...Teşekkür ederim Müjde abla,üretmeyi seviyorum ,beni mutlu ediyor :))

   Sil
 3. Allah seni napmasın. senin bu yazılardan iyi kitap olur vallaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "deeptone"
   Ehhe ehe...Kitap sahibi bi yazar olarak,el at bu fakire de deep :)) :))

   Sil
 4. ya nasıl eğlenceli bir yazı yazmışsın :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "yalnizamaozgur"
   Ayy,bu bacılarla ben de çok eğleniyorum.Beni yalnız bırakmıyorlar :)) Sen de edin bir kaç tane, yalnız kalma bak :))

   Sil
 5. Hi dear!
  Your blog is fantastic.
  This post is very interesting. :)
  If you want to follow each other write me on my blog. <3
  https://belyfashionadress.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Belma Beely"
   Hi ... i'll glad for your offer and appreciate the fact that you know the turkish and your writings are very good, i'd love to follow your blog too. have fun and good luck with your blogger life 😊

   Sil
 6. Çok güzel çalışmalarınız var takdir etmemek mümkün değil elinize kolunuza sağlık.

  Isparta Haber - https://www.uyan32.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Uyan 32"
   Teşekkür ederim.Haber siteniz hayırlı olsun.

   Sil
 7. el örgülerinden harikalar yaratmışsınız,elinize sağlık..✔Japon bacılara ben de bayıldım..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Ertuğrul Yıldırım"
   Teşekkür ederim.Çok sevimliler değil mi ?

   Sil
 8. Amigurimi çok hoşuma gidiyor ama benim için biraz ayrıntı gibi.Siz ne güzel şeyler yapmışsınız.Tebrikler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Yurdagül Çelik"
   Teşekkür ederim.Evet amigurumi diğer tığ işlerine nazaran biraz daha zor ama çok keyifli :))

   Sil
 9. ayyy kitap basma işi çok sıkıntılıııı aman aman yayınevleri ticarethane gibiii, kağıt da pahalandııı, zor iş yanii, ama sen yaz işte kitap nolcak bi yol bulunuuur herhaldesii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "deeptone"
   Yok yok deep...Ne öyle bir hayalim,ne de öyle bir hevesim oldu.Şakasına dedim sana :)) Blogum bana yetiyor .Derin denizler bana göre değil.Eğleniyorum burda :))

   Sil
 10. Hepsi çok güzeller. Hikaye ise çok orijinal. Tebrikler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Kitaplara Kaçanlar"
   Teşekkür ederim beğenmenize sevindim..

   Sil
 11. Yanıtlar
  1. "Ebemkuşağı"
   Teşekkür ederiim.O senin harikalığıın :))

   Sil
 12. Gerçekten çok hoş bir paylaşım olmuş bu. Elif Şafak'ın Siyah Süt romanındaki alt karakterleri hatırladım birden. Deep sayesinde bloğunuzu keşfettim. Takibinizdeyim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Gülhan Ülgentürk"
   Hoş geldin Gülhan :) Tanıştığımıza memnun oldum :) Hepimizin içinde o alt karakterlerden var sanırım .Zamanla tanışıyoruz biz de :))

   Sil